субота, 21 грудня 2013 р.

Легенда про наші благодатні грунти



Як тільки Господь наш, Сотворитель, поселив на Землі людей, вони одразу почали просити в Бога для себе зручні та вигідні місця для проживання. Не квапились тільки українці. Вони були спочатку козаками: безпечно мандрували по землі, милувалися красою світу і нікому не заважали. Якось озирнулися і побачили, що повсюдно снують люди, обживають займані місцини. Тоді пішли і вони до Господа. Тихенько стали за порогом і чекали,бо Творець саме тоді був чимось дуже сильно зайнятий. А коли Сотворитель оглянувся і побачив чубатих вояків, то здивувався:
- А чого вам треба, хлопці? – запитав Господь.
- Та землі-материзни хочемо, Боже!
- Буде вам матінка земля. Ідіть та осідайте он на тому клаптику між морями, - показавши пальцем униз.
- Та там уже іспанці, Боже!
- Ага, то біля них і селіться.
- Не можемо, Господи, там французи, а далі німці, ще якихось людей повно.
Подивився Бог згори і переконався, що все вже роздано. А козаки ну дуже йому сподобались – і не хотів Творець залишати їх без земель.
- Гаразд, - сказав Господь. – Віддам я вам он той куточок понад дніпром, що залишив собі на земний рай. Але то незвичайний куточок – це рай. Земля там дуже родюча і пахне медом, вода – як молоко, а з неба – ллється пісня. На той куточок будуть зазіхати нечестивці, тому його потрібно пильнувати і боронити. Як будете і далі такими відважними лицарями, то на тій родючій земельці станете господарями, а як ні – то рабами нечестивців.
- Згода. Добре, Господи! Так буде, як ти кажеш. Благослови нас у дорогу.
Поблагословив їх Сотворитель і провів до райський воріт. Відтоді орють козаки благодатну землю, а зброєю захищають її від всякої нечисті. І назвали свій райський куточок – Україною.

середа, 4 грудня 2013 р.

вівторок, 24 вересня 2013 р.

Висловлювання про грунт



Ґрунти – це вічно змінювані функції від: а) клімату (вода, температура, кисень повітря та ін.); б) материнських гірських порід; в) рослинних і тваринних організмів – особливо нижчих; г) рельєфу і висоти місцевості; д) ґрунтового, а частково і геологічного, віку країни.
                                                          В.В. Докучаев, 1988

Почва – зеркало природы.
                                                          В.В. Докучаев

Підтримка родючості ґрунту має важливе значення для гармонійного розвитку людини, тварин і рослин
                                                          Гіппократ

Якщо система землеробства призводить до втрат органічної речовини, збіднення ґрунту, розвитку водної і вітрової ерозії, то така система землеробства повинна бути замінена на іншу, яка не дає означених негативних наслідків
В.В. Докучаєв

… володіння землею – не право лише чи привілей, а важкий обов‘язок, що загрожує відповідальністю перед судом нащадків …
К.А. Тімірязєв

Причина виникнення і падіння націй пояснюється одним і тим же. Втрата родючості ґрунту обумовлює їх загибель, підтримка родючості – їх життя, багатство і могутність.
Юстус Лібіх, 1840

Народ, який не турбується про охорону ґрунтів, не турбується про своє майбутнє.
Ф. Рузвельт

Не может любая земля родить любое растение.

Воздух, огонь, животворная Почва и влага,
Чьею струею родник бытия создается для смертных.
мудрец Древней Греции Эмпедокл

Почва - это своеобразная кожа Земли, через которую осуществляется постоянный обмен веществом и энергией между всеми оболочками планеты.
Борис Георгиевич Розанов (почвовед)

Нет цифр, которыми можно было бы оценить всю силу и мощь нашего чернозема, который для жизни на земле дороже золота, каменного угля и нефти
В.В. Докучаев

Необходимо решительно покончить с недооценкой того огромного значения, которое принадлежит навозу, как важнейшему основному звену правильной системы применения удобрений.
Д.Н. Прянишников
(Избр. сочинения, т. 3, стр.431, Сельхозиздат, 1963)

«… знання застосування добрив без знання властивостей ґрунтів, способів використання – подібно до руху в морі без компаса…»
Д.М. Прянішніков

Яким би великим не було виробництво мінеральних добрив в країні, гній ніколи не втратить свого значення, як одне з найголовніших добрив у сільському господарстві.
Д.М. Прянішніков
Вибрані твори, т. 1, с. 58

Земля – это источник нашей силы и нашего богатства… охрана земли, повышение ее плодородия – непременное условие дальнейшего прогресса в сельском хозяйстве.
Л.И. Брежнев

Вся история земледелия в Западной Европе свидетельствует о том, что главным условием, определяющим среднюю высоту урожая в различные эпохи, была степень обеспеченности сельскохозяйственных культур азотом.
Д.Н. Прянишников

Ввиду чрезвычайно важного перегноя всякий земледелец должен стараться чтобы обработка не только не мешала обогащению почвы этим столь важным элементом (азотом), но, напротив, чтобы всеми силами была направлена к усилению естественных процессов, превращающих песчаные и глинистые почвы в черноземные. Деятельность земледельца должна идти рука об руку с законами управляющими этими процессами, потому что всякое нарушение этих законов не проходит безнаказанно и влечет за собой уменьшение урожая.
И.Е. Овсинский
Книга «Новая система земледелия»

Стоит понять, что весь этот балласт приемов обработки и рецептов удобрения давным-давно стал уже анархизмом и что сторонники старой системы портят только почву своей обработкой и маскируют затем свою ошибку дорогими удобрениями и известкованием. Поступают они в данном случае совершенно так же, как врач, который одной рукой дает отраву, а другой – противоядие и утверждает при этом, что вся эта операция полезна для больного.
И.Е. Овсинский
Книга «Новая система земледелия»

Майже всю масу продовольства, яка необхідна людям, виробляє найтонший гумусовий шар. Гумус явище дивне, можливе, єдине у всесвіті. Але яка безжалісна сучасна технологія по відношенню до цього найціннішого чуда природи.
Планета Земля ніби злегка лише припудрена гумусом, такий він тоненький і беззахисний. І, незрозуміло, що ми будемо їсти, якщо його роздувають то пилові бурі, то розпльовують інші рукотворні моря та потоки. Переходити в харчуванні на океанські водорості ні фізіологічно, ні технічно ми не готові.
Письменник В.Бєлов (Журнал «Новый мир», № 6, 1988)

Плуг, без сумніву, належить до одного з геніальних відкриттів людства, але… ще за довго до нього земля прекрасно оброблялася черв’яками.
Чарльз Дарвін, 1837

Під родючістю слід розуміти здатність ґрунтів задовольняти потреби рослин в елементах живлення, воді, забезпечувати їх кореневі системи достатньою кількістю повітря, тепла і сприятливим фізико-хімічним середовищем для нормального росту і розвитку.
В.Р. Вільямс

Грунт – це організм, котрий здатний відчувати радість весняного пробудження і тепло щедрого літа, багатство золотої осені і спокій зимової тиші, це організм, який страждає нині від байдужого, а тим паче хижацького до нього ставлення
голова фермерського господарства «Тополине» з Хмельниччини Василь Марущак

Рослини повинні засвоювати поживні речовини через гумус, а не через грунтові води.
                                                        Рудольф Штайнер, 1924 р.